Estetik diş hekimliği metal destekli kaplamalar

 Estetik diş hekimliği metal destekli kaplamalardan zirkonyum destekli kaplamalara geçiyor.

Estetik ve sağlamlığı bir arada sunması, diş eti uyumunun yüksek olması gibi istediğimiz tüm özellikleri bir arada sağlayan alt yapılarda metal yerine beyaz bir alaşım olan zirkonyum un kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Zirkonyum esaslı porselenler ön dişlerde estetik ve doğal görünümü sağlarken diğer taraftan da arka dişlerde kullanılabilecek dirençli olmaları nedeniyle günümüzde daha çok tercih edilmekte ve diş hekimleri tarafından güvenle kullanılmaktadır. Zirkonyum destekli sistemler metal destekli kaplamalarda yaşanan sorunları ortadan kaldırıp hasta ağzında doğal ve estetik görünüm yaratarak kişilerin yaşam kalitesini arttırmaktadır.

Klasik diş kaplama yönteminde dayanıklılık sağlamak için porselen dişin altyapısında metal kullanılmaktaydı. Ancak metal destekli kaplamaların diş eti uyumundaki sorunlar, sıcak soğuk hassasiyetinin fazla olması gibi bu metal alt yapının diş etleri, diş dokusu, genel vücut sağlığı ve en önemlisi estetik yönünden mahsurları bilindiğinden, metal yerine kullanılabilecek alternatif materyal araştırmalarına gidildi. Aslında aranan bu maden daha önce de tıbbın diğer alanlarında başarıyla kullandığı zirkonyum madeniydi. Zirkonyum'un metal yerine kullanılmaya başlamasıyla diş hekimliğinde yeni bir devirde açılmış oldu.

Kaplamalarda metal yerini alan bu yeni materyal yüksek mekanik direncinin birlikte diş ve diş etlerindeki biyolojik uyumluluğu ve kırılmaya karşı gösterdiği yüksek direnci ile diğer dental materyaller arasından dikkat çekmeyi başarmıştır. Göz dolduran bu yeni materyal yüksek bio uyumu sayesinde sıkça yaşanan diş eti problemleri ve alerjik reaksiyonlara sebebiyet vermez.

Zirkonyum Nedir?
Zirkonyum'un bir diğer önemli özelliği ise ışık geçirmedeki başarısıdır. Bu sayede doğal dişlerdeki ışık geçirme özelliğini taklit ederek hem doğala en yakın estetik dişlere kavuşmamızı sağlar hemde sağlamlığı sayesinde fonksiyonelliği de beraberinde getirmiş olur. Sadece bu açıdan bakıldığında bile estetik diş hekimliğinde nasıl bir devrim yarattığını görmüş oluruz.

Sayfamızı Paylaşın